Ani těžké časy Cirkus Jo-Joo nezlomily, umělci dál ponesou odkaz zesnulého principála Jaromíra Joo

Hned tři rány se v posledních měsících snesly na tradiční cirkusový rod Joo, který se svým Cirkusem Jo-Joo brázdí Českou republiku již čtvrt století. Postupný konec vystupování zvířat v manéži, nadvakrát přerušené turné kvůli pandemii a nedávné úmrtí charismatického principála Jaromíra Joo cirkus citelně zasáhly, ani přesto se však umělci svého řemesla nevzdávají. „Jakmile to situace dovolí, budeme pokračovat v odkazu mého otce,“ říká Patrik Joo, ředitel Cirkusu Jo-Joo. 

Poslední vystoupení v Brně a nucená pauza

Naposledy mohli diváci vidět loňský zbrusu nový program Superhrdinové ve světě cirkusu v jihomoravské metropoli. Právě k Brnu přitom rodinu Joo váže silné pouto. Zesnulý principál Jaromír Joo tu v mládí poprvé vystoupil ve varieté Rozmarýn a zároveň tu i publiku naposledy představil své tygří lásky v neděli 11. října loňského roku. Ještě týž den cirkus zboural své šapitó ve Hněvkovského ulici a v brzkých pondělních hodinách vyjel zpět na své zimoviště poblíž Nymburka. Do štace totiž zasáhla pandemie koronaviru a vládní nařízení, které drží cirkus v jejich domově dodnes.

„Sezóna pro nás dvakrát začala a dvakrát předčasně skončila. Kromě toho, že nemůžeme vystupovat, s sebou nesly opakované výjezdy nemalé finanční zatížení. Podpora od státu však byla a je nedostatečná. Zažíváme proto skutečně těžké časy,“ uvedl Patrik Joo.

Přestože byl cirkus na neočekávané události připraven, po dlouhých měsících, kdy nemohou umělci vystupovat, rezervy rychle docházejí. „Naší prioritou je, aby naše zvířátka ani náznakem nepocítila, v jak tíživých podmínkách jsme se kvůli současným událostem ocitli. Veškeré naše finance vynakládáme právě na jejich péči, na další náklady spojené s naším provozem už ale rezervy docházejí. Založili jsme proto i veřejnou sbírku, veškeré informace naleznou lidé na našich sociálních sítích nebo webu,“ doplnil ředitel cirkusu.

Principál Jaromír Joo

Největší ránu však pro cirkus znamenalo úmrtí hlavy rodiny a zakladatele současného Cirkusu Jo-Joo principála Jaromíra Joo. Ten zemřel po 13 dnech v umělém spánku po těžkém boji s Covid-19 předposlední únorovou sobotu.

„Nejtěžší je pro nás samozřejmě ta nejbolestivější ztráta, úmrtí mého tatínka. Zároveň ale musíme fungovat dál. Máme závazky k rodině, našim zvířátkům, zaměstnancům a především i k fanouškům, kteří nám byli a jsou nesmírnou podporou,“ říká Patrik Joo. 

Další plány

Do atmosféry v českých cirkusech se znatelně promítlo i rozhodnutí zákonodárců, kteří schválili postupný konec drezury zvířat. „Civilizované země od zákazů ustupují, Česká republika si však bohužel ze zemí, které se rozhodovaly na základě názorů odborníků, nevzala příklad a vydala se cestou absurdních zákazů, a tím pádem zničení celé cirkusové tradice u nás,“ vysvětlil Patrik Joo. „To, že o nás někdo mluví jako o tyranech, mě uráží. Například můj otec byl světově uznávaným odborníkem na chování zvířat a jeho vztah ke zvířatům vycházel ze vzájemné lásky a porozumění. Měl v sobě dar, stejnému přístupu učil i nás,“ dodává. Právě Patrik je nyní hlavním kamarádem, cvičitelem a ošetřovatelem zvířat, pomáhají mu ale i jeho synové.

Přestože si Cirkus Jo-Joo uvědomuje, že jej čeká nelehký úkol, je rozhodnut v rodové tradici pokračovat a s pokorou nést odkaz Jaromíra Joo. „Zatím nevíme, jak se bude pandemická situace vyvíjet, už teď ale můžeme prozradit, že se diváci mají nač těšit. Rozhodně nekončíme, naopak. Naši fanoušci už nám opravdu chybí, a proto pro ně chystáme v naší show velkolepé překvapení,“ prozradil Patrik Joo. „Samozřejmě ale nezahálíme a v současné chvíli pracujeme na otevření našeho zvířecího parku ve Zbožíčku. Návštěvníci se tu setkají s našimi zvířátky, budou si některé z nich moci nakrmit, zároveň pro ně budou připraveny i různé aktivity, workshopy a komentované prohlídky,“ uzavřel ředitel cirkusu. 

 

Kontakt pro média:

Lenka Gregorová

Manažerka Cirkusu Jo-Joo

Tel.: 602 192 236

lgregorova@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *