Jaromír Joo

(*30. 8. 1955, Rychnov nad Kněžnou - ꝉ 20. 2., Praha)

Byl český a světově uznávaný artista a především cvičitel zvířat a odborník na jejich chování. Jeho rodiče byli Stanislava, za svobodna Berousková, a Jaromír Joo. Principál Jaromír Joo byl sedmou generací tradičního cirkusového rodu, který se datuje až k roku 1792. Zajímavostí je, že rod Joo pochází původem z Balkánu. Jaromír Joo měl manželku Marcelu, děti Patrika a Marcelu a vnoučata Patrika, Jaromíra, Daniela, Marcelku a Rafaela.

Principál Jaromír Joo byl uznávaný artista, především provazochodec a žonglér, věnoval se i klaunerii, nejuznávanější se však stal díky chovu zvířat, především šelem, a svému jedinečnému přístupu k nim. Zajímavostí je, že jeho prvními zvířaty byla slepice a králík, následně pak koně, ve Finsku.

Jaromír Joo byl legendou celého cirkusového světa, talentovaný artista, showman a odborník na chování zvířat a jejich celoživotní přítel.

Tréninku v cirkusové manéži se věnoval od dětských let, především žonglování a provazochodectví. Během působení v Československých cirkusech a varieté byl zařazen jako artista již zmíněných disciplín. Procestoval všechny kontinenty světa, diváky si získal například i na Kubě, v Singapuru, v Thajsku, Finsku či v Mongolsku.

Po sametové revoluci Jaromír Joo navázal na rodovou tradici a založil svůj podnik, který od roku 1996 brázdí naši zem pod názvem Cirkus Jo-Joo. Nejen v něm svou práci zasvětil dlouhodobému koncepčnímu tréninku zvířat, především šelem, při kterém razil heslo cukru a trpělivosti. Jeho vztah ke zvířatům byl unikátní v celosvětovém měřítku.

Jaromír Joo vystupoval v mnoha talkshow, televizních pořadech a diskusích a spolupracoval s věhlasnými jmény české kulturní scény jako například Boleslav Polívka, Jan Kraus, Karel Šíp, Waldemar Matuška a s dalšími. Diváci jej také mohli vidět v pořadech Manéž Bolka Polívky, Grand Manéž Bolka Polívky, Joo! To je cirkus, Teď vedou, babička s dědou, Český bodyguard a ve vlastní reality show Pane Joo! Podílel se na natáčení televizních reklam a filmů, seriálů Cirkus Bukowski a Zoo, reality show Hotel Paradise, Vyvolení a mnoha hudebních videoklipů, například Rytmuse.

Jaromír Joo byl držitelem mnoha světových rekordů, například o nejdelší pobyt v tygří tlamě, ocenění získal například i na Kubě. Nejvíce si však vážil svého vztahu se zvířaty a toho, že se odborníci i zoologické zahrady z celého světa chodili učit právě k jeho chovu a využívali jeho rady.